Aktualności
Wizyta uczniów i nauczycieli  z II Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku.

Wizyta uczniów i nauczycieli z II Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku.

W dniach 22 – 25 października 2018 roku  gościliśmy w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lipowej uczniów szóstej klasy z II Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku wraz z dyrektorem tej szkoły – panem Markiem Grąziewiczem oraz nauczycielami – panią Bożeną Ptak i Patrycją Błoch. Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy siódmej oraz niezawodni koledzy z klasy ósmej.

Pierwszego dnia wybraliśmy się na spacer. Nasi goście, mimo zmęczenia podróżą, chętnie podążali z nami malowniczą Doliną Zimnika, gdzie  uczniowie, którzy wcielili się w rolę przewodników, opowiadali o walorach przyrodniczych tego miejsca.

W drugim dniu wizyty postanowiliśmy zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.  Rano pojechaliśmy do Szczyrku i kolejką wyjechaliśmy na Skrzyczne. Chłodny i mglisty poranek nie pozwolił nam podziwiać panoramy ze szczytu góry. Jednak podczas schodzenia szlakiem do Ostrego zatrzymywaliśmy sie na dostępnych tarasach widokowych, skąd rozpościerał się niezwykły widok na całą okolicę. A po powrocie do ośrodka, wesoło bawiliśmy się przy ognisku.

W środę zaplanowaliśmy wycieczkę do Żywca.  Już w autokarze uczniowie z Lipowej opowiadali swoim gościom o historii, kulturze i tradycjach związanych z  Żywcem. Po wyjściu z autobusu udaliśmy się na spacer do parku, a następnie do Muzeum Miejskiego, w którym mieliśmy okazję obejrzeć wszystkie wystawy. Po powrocie z wycieczki i wspólnym obiedzie uczniowie z obu szkół udali się do sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Z kolei nauczyciele z ZSP w Lipowej oraz zainteresowani rodzice wzięli udział w spotkaniu z panią Bożeną Ptak – poetką, autorką tekstów satyrycznych i piosenek, nauczycielką języka polskiego związaną z gdańską edukacją publiczną i niepubliczną. Pani Bożena jest też  członkiem założycielem Stowarzyszeni Pisarzy Polskich,  laureatką  wielu nagród i wyróżnień za twórczość i działalność kulturalną. W 2005 roku została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Medalem 25-lecia Solidarności. W czasie spotkania pani Bożena opowiedziała o swojej twórczości, podzieliła się doświadczeniami z życia zawodowego i prywatnego. Mieliśmy też okazję do rozważań o nauczaniu i uczeniu się w świetle współczesnych wymagań.

Ten intensywny dzień zakończyliśmy warsztatami fotograficznymi, na które zaprosił nas pan Marcin Krupa – tato jednego z naszych kolegów – który prowadzi w naszej szkole takie zajęcia dla zainteresowanych uczniów.

W czwartek spotkaliśmy się w szkole. Tutaj uczniowie, którzy są podopiecznymi Fundacji Braci Golec, zaprezentowali kilka regionalnych utworów. Była to też okazja do przedstawienia historii Lipowej oraz kultury Górali Żywieckich.

            Czwartek to ostatni wspólnie spędzony dzień w Lipowej, ale wizyta gości z Gdańska to dopiero początek naszej  przygody. Przez cały rok szkolny będziemy realizować wspólny projekt, który zakończy się podczas naszej rewizyty w Gdańsku.

                                                                                                          Małgorzata Stańco

Montessori

TUTORING SZKOLNY

Archiwa

"Bo kochać znaczy tworzyć,
poczynać w barwie burzy
rzeźbę gwiazdy i ptaka
w łun czerwonych marmurze."
                                 /K.K.Baczyński/